Samarqandda AGTKSh 300 ming xonadonning bir kunlik isteʼmoliga teng miqdordagi tabiiy gazni “oʻgʻirlagan”
22:24 / 29.11.2021
Narpay tumanida AGTKSh qariyb 5 mlrd. 424,0 mln. soʻmlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalangan. Bu haqda Energetika vazirligi xabar berdi.
Qayd etilishicha, joriy yilning 18-noyabr kuni Energetika vazirligi, “Oʻzneftgazinspeksiya” va “Hududgaz Samarqand” gaz taʼminoti filiali xodimlari bilan hamkorlikda Samarqand viloyatida oʻtkazilgan tadbir davomida Narpay tumani, “Tepa” MFY hududida faoliyat yuritayotgan “OQTOSH DIYORBEK NUR” masʼuliyati cheklangan jamiyatiga qarashli avtomobillarga gaz toʻldirish kompressor shahobchasining tabiiy gazdan foydalanish holati nazorat qilingan.
Oʻtkazilgan nazorat tadbirida gaz hisoblash uskunasidan tashqari AGTKSh hududidan oʻtuvchi “Oromgoh” kichik sanoat zonasini tabiiy gaz bilan taʼminlovchi kesimi 159 mm.li gaz tarmogʻiga yashirincha oʻzboshimchalik bilan ulanib tabiiy gazdan foydalanayotganligi aniqlangan.
Ushbu noqonuniy holat boʻyicha dastlabki hisoblangan gaz hajmi 5 mln. 424,0 ming metr kubni va yetkazilgan zarar miqdori 5 mlrd 424,0 mln. soʻmni tashkil etgan.
Taʼkidlanishicha, mazkur hajmdagi tabiiy gaz 300 ming xonadonning bir kunlik isteʼmolini tashkil qiladi.
Maʼlum qilinishicha, mazkur noqonuniy holatlar boʻyicha rasmiylashtirilgan hujjatlar chora koʻrish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirilgan.