Samarqanddagi 100 dan ortiq mahallada kasb-hunarga oʻqitish maskanlari tashkil etiladi
Samarqand viloyati hokimi mahalla aholisini kasb-hunarga oʻqitish maskanlarini tashkil etish toʻgʻrisida qarorni imzoladi.
Qayd etilishicha, 2021-yilda Samarqand viloyatida 106 ta mahalla aholisini kasb-hunarga oʻqitish maskanlari tashkil etilishi belgilangan.
Qarorga koʻra, kasb-hunarga oʻqitish maskanlari fuqarolar yigʻinlari hududida joylashgan mahalla guzarlari hamda davlat tashkilotlarining foydalanilmayotgan boʻsh turgan bino va xonalariga joylashtiriladi.
Viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari tegishli tashkilotlar bilan ularni oʻrnatilgan tartibda taʼmirlab, oʻquv jarayoniga tayyorlashi, oʻquv asbob-uskunalari va jihozlari bilan jihozlashi belgilangan.
Oʻqitish maskanlariga yuksak malaka, sohada koʻp yillik ish tajribasi va yuqori professional tayyorgarlikka ega mutaxassislar jalb qilinadi.
Shuningdek, kasb-hunarga oʻqitish maskanlari oʻqituvchilari uchun xorijdan jalb etilgan oʻqituvchilar ishtirokida mahorat darslari oʻtkazib boriladi.