Sardor Umurzoqov Qirgʻiziston bosh vaziri bilan uchrashdi
Oʻzbekiston prezidenti Administratsiyasi rahbari Sardor Umurzoqov Qirgʻiziston Vazirlar mahkamasi rahbari Aqilbek Japarov bilan uchrashdi. Bu haqda Qirgʻiziston hukumati matbuot xizmati xabar berdi.
Uchrashuvda rasmiylar ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari, shuningdek, Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirgʻizistonga davlat tashrifi chogʻida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish boʻyicha “sinxron soatlar”ni muhokama qildilar.
“Ishonchim komilki, davlatlarimiz rahbarlari tomonidan bildirilgan tashabbus va kelishuvlarning amaliyotga tatbiq etilishi chegaradosh hududlarning iqtisodiy rivojlanishiga multiplikativ samara beradi, qoʻshimcha investitsiyalarni jalb qiladi, transportdan foydalanish imkoniyatini mustahkamlaydi, yangi ish oʻrinlari yaratadi va pirovardida aholi turmush darajasini yaxshilashga xizmat qiladi”, – dedi Aqilbek Japarov.
Qirgʻiziston bosh vazirining soʻzlariga koʻra, yaqin kelajakda ikki davlat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2 milliard dollardan oshishi mumkin.
“Bu maqsadga, jumladan, sement, koʻmir, rangli metallar, qishloq xoʻjaligi va toʻqimachilik mahsulotlari, kimyoviy oʻgʻitlar, maishiy va savdo uskunalari, farmatsevtika mahsulotlarini oʻzaro yetkazib berishni koʻpaytirish orqali erishish mumkin”, – dedi u.
Sardor Umurzoqov, oʻz navbatida, kelishuvlarni amalga oshirish uchun bor kuch-gʻayratini ishga solishga tayyorligini bildirdi.