Saudiya Arabistonidagi noqonuniy migrantlar O‘zbekistonga qaytarildi
Saudiya Arabistonida migratsiya qoidalarini buzgani uchun hibsga olingan O‘zbekiston Respublikaning 19 nafar fuqarosi vataniga qaytarildi.
O‘zbekistonliklar sayyohlik vizalari bilan qirollikka uchib kelishgan va kerakli ruxsatnomalarni rasmiylashtirmasdan ish topishga harakat qilishgan. Hibsga olinganlar orasida 20 yoshgacha bo‘lgan respublika fuqarolari ham bor edi.
O‘zbekiston diplomatik vakolatxonasi vakillarining Saudiya Arabistonining migratsiya va huquqni muhofaza qilish organlari bilan muzokaralari tufayli noqonuniy muhojirlarni qaytarib olish mumkin bo‘ldi.
Elchixona o‘zbekistonliklarni migratsiya qonunchiligini oldindan o‘rganishga va barcha zarur hujjatlar rasmiylashtirilgandan keyingina xorijda ishga joylashishga chaqirdi. Saudiya Arabistonida qiyinchiliklar yuzaga kelganda, respublika fuqarolari Riyoddagi O‘zbekiston diplomatik vakolatxonasiga yoki Jidda bosh konsulligiga murojaat qilishlari mumkin.