Senatning 36-yalpi majlisi qachon bo‘lib o‘tishi ma’lum
Kecha, 23-dekabr kuni Oliy Majlis Senati Kengashining navbatdagi majlisida Senatning o‘ttiz oltinchi yalpi majlisini 2022-yil 27-dekabr kuni chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasidan kelib chiqadigan ustuvor yo‘nalishlar, shuningdek, “2023-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi, “2022-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartishlar kiritish haqida”gi, “Huquqbuzarliklar profilaktikasi to‘g‘risida”gi, “Muvofiqlikni baholash organlarini akkreditasiya qilish to‘g‘risida”gi, “Alkogol va tamaki mahsulotlarining tarqatilishi hamda iste’mol qilinishini cheklash to‘g‘risida”gi qonunlar shular jumlasidandir.
Shu bilan birga navbatdagi yalpi majlisda “Texnik jihatdan tartibga solish to‘g‘risida”gi va “O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Turkiya Respublikasi Hukumati o‘rtasida mahkumlarni topshirish to‘g‘risidagi bitimni (Toshkent, 2022-yil 29-mart) ratifikasiya qilish haqida”gi hamda “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida”gi qonunlarni ham ko‘rib chiqish rejalashtirilgan.
Xususan, senatorlar tomonidan mahallalar infratuzilmasini yanada yaxshilash bo‘yicha belgilangan loyihalar yuzasidan amalga oshirilgan ishlar hamda 2030-yilga qadar O‘zbekiston Respublikasida gender tenglikka erishish strategiyasining 2022-yildagi ijrosi hamda uni amalga oshirish bo‘yicha 2023-yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlarni tasdiqlash masalasi ham muhokama qilinadi.
Yalpi majlis doirasida Oliy Majlis Senati Kengashining qarorlarini tasdiqlash ham nazarda tutilgan bo‘lib, yig‘ilish videokonferensaloqa tizimidan foydalangan holda bo‘lib o‘tadi.