Shavkat Mirziyoyev: “Nimaga bu pullar davlatga emas, kimlarningdir cho‘ntagiga tushmoqda?”
19:13 / 20.01.2022
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2022-yil 20-yanvar kuni davlat mulki obyektlarini xususiylashtirish borasida 2022-yilda amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.
“Joylarda yerlarni auksionga chiqarish orqali joriy yilda bor-yo‘g‘i 400 milliard so‘m tushumni ta’minlash rejasi mutlaqo qoniqarsiz. Birgina misol: Toshkent viloyatida 14 gektar yer uchastkasi 3,5 million dollarga noqonuniy yo‘llar bilan sotilgani hamma rahbarlarni o‘ylantirishi kerak.
Nimaga bu pullar davlatga emas, kimlarningdir cho‘ntagiga tushmoqda?”, – deydi davlat rahbari.
Prezident kimlarningdir cho‘ntagiga tushayotgan pullar evaziga qanchadan-qancha ijtimoiy obyektlar qurish mumkinligigi ta’kidlagan.
“Tasavvur qiling, davlat qanchadan-qancha pullarni yo‘qotmoqda! Bu pulga qancha maktab, qancha bog‘cha va yo‘l qurish mumkin edi. Nega shuni hokimlar o‘ylamaydi? Vaholanki, ushbu viloyatda (Toshkent viloyati nazarda tutilgan – tahr.) o‘tgan yil davomida yer uchastkalarini sotishdan atigi 18 milliard so‘m mablag‘ tushgan. Bu bozor narxida nari borsa 5-10 gektar yerning narxi”, – deydi davlat rahbari yig‘ilishda.