Sher tishlab olgan bolaning ahvoli haqida ma’lumot berildi
Toshkent tumanidagi mahallada 7-aprel kuni sut olishga do‘konga chiqayotgan oilaga sher bolasi hamla qilib, tashlangani xabar berilgandi. Sog‘liqni saqlash vazirligi bolaning ahvoli haqida ma’lumot berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, bola Mirzo Ulug‘bek tumanida joylashgan 2-son bolalar jarrohlik klinik shifoxonasida davolanmoqda. 7-aprel kuni soat taxminan 18:40 da mazkur shifoxonaning travmatologiya va neyroxirurgiya bo‘limi qabulxonasiga 2019-yilda tug‘ilgan bemor S.M. ota-onasi bilan birgalikda murojaat qilgan.
Navbatchi shifokor ko‘rigidan so‘ng u “Boshning tepa sohasida, o‘ng yelkaning tepa uchligida va iyak qismida tishlangan jarohatlar” tashxisi bilan statsionar davolanish uchun yotqizilgan.
“Travmatologiya va neyroxirurgiya bo‘limida shoshilinch ravishda barcha kerakli muolajalar o‘tkazildi. Jumladan, quturishga qarshi antirabik vaksina qo‘llanilib, jarohatlarga birlamchi jarrohlik ishlovlari berildi”, – deydi muassasa bosh shifokori D. Sabirov.
Bemor muassasaga olib kelingan vaqtda umumiy ahvoli o‘rta og‘irlikda baholangan. Hushi joyida bo‘lsa-da, bezovta va qo‘rquv alomatlari ko‘zga tashlangan. Bosh sohasi rentgen va MSKT tekshiruvlaridan o‘tkazilgan. Patologik sinish alomatlari kuzatilmagan. Yosh bemor neyroxirurg, nevrapatolog va pediatr kabi qator mutaxassislar tomonidan konsultatsiya qilingan.
Shuningdek, unda qo‘shimcha tarzda yuqori nafas yo‘llarining yallig‘lanishi belgilari bo‘lgani uchun ko‘krak qafasining rentgenografiyasi tekshiruvi o‘tkazilgan. Pediatr tomonidan “O‘tkir respirator infeksiya. Faringobronxit” tashxisi qo‘yilib, davolashni davom ettirish va jarohatlarini nazorat qilib turish maqsadida torakal jarrohlik bo‘limiga o‘tkazilgan. Hozir bolakayning umumiy ahvoli nisbatan qoniqarli. Davo muolajalari reja asosida davom ettirilmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi bemorning ahvolini nazoratga olgan. 2-sonli klinik shifoxonaning travmatologiya va neyroxirurgiya bo‘limi boshlig‘i Ismat Nig‘matov hamda Respublika bosh rabiologi Saidvoris Gʻaniyev tomonidan bemorning holati muntazam tarzda tekshirib borilmoqda.