Shohruh Shoraxmetov lavozimidan ketdi
Shohruh Shoraxmetov Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi raisi lavozimidan ozod etildi.
Maʼlumotlarga ko‘ra, uning lavozimidan bo‘shatilishi boshqa ishga o‘tishi sabab ro‘y bergan.
9-noyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatini yana-da takomillashtirish, qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida kelgusi yilda amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishida Shohruh Shoraxmetov lavozimidan ozod etilishi mumkinligi aytilgandi.
Yig‘ilishda yirik savdo tarmoqlarida mahalliy ishlab chiqaruvchilarga teng sharoit yaratilmagani, ulardan mahsulot pulini olishdagi muammolar, aholida mahsulot sifati va narx-navosi bo‘yicha shikoyatlar ko‘pligi Raqobat qo‘mitasi faoliyatidagi jiddiy kamchiliklardan dalolat ekani taʼkidlandi.
Shu munosabat bilan qo‘mita raisi Shohruh Shoraxmetovning egallab turgan lavozimiga loyiqligi masalasini ko‘rib chiqish topshirildi.
Maʼlumot uchun, Shohruh Shoraxmetov 1998-yil Toshkent davlat iqtisodiyot universitetini, 1999-yilda esa Buyuk Britaniyaning Ekseter universitetini tamomlagan. 2021-yildan sobiq Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi, hozirgi Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasini boshqarib kelmoqda.