Shov-shuvli tarzda o‘tkazilgan BRIKS sammiti Rossiya uchun qanchaga tushdi?
21:05 / 26.10.2024
RBK xabar berishicha, joriy yilning 22-24-oktyabr kunlari Rossiyaning Qozon shahrida BRIKS birlashmasi davlatlarining 16-sammiti bo‘lib o‘tdi. Rossiya mazkur sammitni tashkil etish bilan bog‘liq xarajatlarga 25 milliard rubl sarflagan.
Qayd etilishicha, sammitda 30 ga yaqin mamlakat vakillari qatnashgan. Shamil G‘afarovga ko‘ra, sammit uchun inshootlar va infratuzilmani tayyorlashga federal hamda respublika byudjetidan qariyb 25 milliard rubl (206 mln 898 ming dollar) ajratilgan. Lekin bu to‘liq raqam emas. Chunki, mablag‘lar xususiy investorlar tomonidan ham jalb qilingan.
Qozon aeroportida olti oy ichida yangi perron qurilgan. Ishlar joriy yil aprel oyida boshlangan va 15 oktyabrga kelib obyekt foydalanishga topshirilgan. Ushbu loyiha 7,7 milliard rublga (79 mln 655 ming dollar) tushgan.
Sammitga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida 22 ta mehmonxonada qurilish, ta’mirlash va pardozlash ishlari amalga oshirilgan. Xususan, 14 ta mehmonxonada “lyuks” va “prezident” toifasidagi xonalar jihozlangan.
Sammit Qozonga 42 ta delegatsiyadan 5255 nafar ishtirokchini to‘plagan. Yuqori martabali mehmonlar kelishi munosabati bilan har biri taxminan ikki kilogramm bo‘lgan 55 lagan chak-chak tayyorlangan. Uch kun davomida sammit uchun jami 300 kilogramm ushbu taom tayyorlangan.
“Miss Tatarstan” jamoat tashkiloti rahbari Izolda Saxarovaga ko‘ra, delegatsiyalarni aeroportda 55 nafar model kutib olgan. Sammit uchun jami 150 nafar qiz jalb qilingan. Aeroportda doimiy ravishda uch nafar modeldan iborat besh guruh navbatchilik qilgan, vaqti-vaqti bilan guruh tarkibi o‘zgarib turgan.
Kutib oluvchilar orasida erkak modellar ham ishlagan. Ular jami 20 ga yaqin kishi bo‘lgan. Sammitning birinchi raqamli shaxslarini kutib olish uchun faxriy qorovul Qozon qizil bayroqli tank bilim yurti kursantlaridan tashkil etilgan.
Shuningdek, delegatsiyalar aeroportdan yashash joylariga yetib borguncha harakatlangan yo‘llarda yoritish tizimi yangilangan, jamoat transporti bekatlari va turarjoy binolari fasadlari ta’mirlangan, yo‘l qoplamasi tiklangan, yerusti va yerosti piyodalar o‘tish joylari qurilgan va yangilangan.
Bundan tashqari, yangi “Elmay” bolalar bog‘i yaratilgan.