Shukrullo domla vazifasidan ozod etildi
Bugun, 16-may kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasi Ichki nazorat komissiyasi tomonidan xalq orasida Shukrullo domla deb tanilgan Farg‘ona viloyati Toshloq tumani bosh imomi va “Abu Hanifa” jome masjidi imom-xatibi Shukrullo Egamberdiyevning ijtimoiy tarmoqlardagi chiqishlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda imom-xatibning e’tirozlarga sabab bo‘lgan chiqishlari va fikr-mulohazalari imomlik maqomiga to‘g‘ri kelmasligiga urg‘u qaratilgan.
Sh.Egamberdiyev majlisda muhokamaga sabab bo‘lgan chiqishlarida xatoga yo‘l qo‘yganini e’tirof etgan va uzr so‘ragan. Imom-xatib kelgusidagi faoliyatida bunday kamchiliklarga yo‘l qo‘ymasligini bildirgan.
“O‘z navbatida, mazkur xatti-harakatlarga nisbatan huquqiy baho berib, tegishli chora ko‘rilishi munosabati bilan imom-xatibni obro‘sizlantirish holatlaridan saqlanishni so‘raymiz”, – deyiladi xabarda.
Ichki nazorat komissiyasi bayon etilganlarni inobatga olib, Shukrullo Egamberdiyevga “hayfsan” intizomiy jazosi berish va Toshloq tumani bosh imomi vazifasidan ozod etish to‘g‘risida xulosa qilgan.
Ma’lumot o‘rnida, O‘zbekiston musulmonlari idorasida tuzilgan Ichki nazorat komissiyasi diniy soha xodimlari faoliyatini tartibga solish, kamchiliklarga yo‘l qo‘yganlarga ta’sir choralarini qo‘llash va halol-pok xizmat qilayotganlarni himoya qilish hamda rag‘batlantirish kabi vakolatlarga ega hisoblanadi.
Eslatib o‘tish mumkin, bir necha kun avval Shukrullo domla nomi bilan tanilgan Sh.Egamberdiyevning musofirlar hayoti haqidagi fikrlari ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.