Shvetsiya parlamenti NATO a’zoligi uchun ovoz berdi
Shvetsiya parlamenti (Riksdag) NATO’ga kirishni yoqlab ovoz berdi. Ushbu jarayon videosi mamlakat qonun chiqaruvchi organi rasmiy saytida namoyish etildi.
Avvalroq, Turkiya tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘li Shvetsiyaning terrorizmga qarshi kurash borasidagi sa’y-harakatlari uning NATO’ga a’zo bo‘lish istagini kelishish masalasi uchun “yetarli emas”ligini aytgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Shvetsiya Ispaniyada Turkiya va Finlyandiya bilan birgalikda imzolangan terrorga qarshi kurash bo‘yicha Madrid memorandumi kelishuvlarini yetarli darajada bajarmagan.
Hujjat Shvetsiya va Finlyandiyaning Shimoliy Atlantika ittifoqiga qo‘shilishi bo‘yicha muzokaralarni boshlash tashabbusi bilan chiqqan.
Bundan avval Chavusho‘g‘li, Turkiya Shvetsiyaning NATO’ga a’zolik arizasini alyansning iyul oyiga mo‘ljallangan sammiti oldidan ma’qullashi mumkinligini ma’lum qilgan edi.