So‘nggi yetti oyda tazyiq va zo‘ravonlikga uchragan qancha xotin-qizlarga himoya orderi berilgani aytildi
O‘zbekistonda 2023-yilning o‘tgan yetti oyida tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan 21 ming 871 nafar xotin-qizga himoya orderi berildi. Bu haqda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i O‘g‘iloy O‘rozova ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, xotin-qizlarga nisbatan qayd etilgan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarining 18 ming 526 tasi yoki 84,7 foizi oilalarda sodir etilgan. “Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan kamayishga erishilgan bo‘lsa-da, keyingi paytlarda sodir etilayotgan oilaviy zo‘ravonlikka oid holatlar bu boradagi ishlarni, tegishli davlat tashkilotlari hamda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘zaro hamkorligini kuchaytirish taqozo etmoqda”, – deydi O‘rozova.
Himoya orderi berish natijasida 9 ming 362 ta oilani tiklashga, 11 ming 350 ta oilada nizolarni bartaraf etishga erishilgan.
Rasmiylashtirilgan 5 ming 495 ta himoya orderi bo‘yicha maʼmuriy yoki jinoiy javobgarlik belgilanib, xotin-qizlarning buzilgan huquqlari tiklangan.