Taʼlim muassasasiga oʻqishga kiritib qoʻyishni vaʼda qilgan firibgarlar ushlandi
Qashqadaryo va Fargʻona viloyatlarida oʻqishga kiritib qoʻyish bilan bogʻliq firibgarlik holatlari fosh etildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Qashqadaryo viloyat boshqarmasi tomonidan oʻtkazilgan tezkor tadbirda fuqarolar G.X. va M.R. fuqaro G.Gʻ.ni Qarshi shahridagi Abu Ali ibn Sino nomidagi jamoat salomatligi texnikumiga oʻqishga kiritib qoʻyishlari evaziga 1 300 AQSh dollarini olgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Shuningdek, Departamentning Fargʻona viloyati Quva tuman bo‘limi tomonidan DXX xodimlari bilan hamkorlikda oʻtkazilgan tezkor tadbirda fuqaro Z.Oʻ. fuqaro M.A.ning qoʻshni Qirgʻiziston Respublikasi universitetidagi oʻqishini Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Fargʻona filialiga koʻchirib berishi evaziga 700 AQSh dollari olgan vaqtida qo‘lga olindi.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 28, 211-moddasi (pora berish) bilan jinoyat ishlari qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.