“Tanzilandiya” bolalar bog‘chasining litsenziyasi bekor qilindi
“Tanzilandiya” xususiy bolalar bog‘chasi litsenziyasi Toshkent iqtisodiy sudining qarori bilan bekor qilindi. Ushbu qaror joriy yilning fevral oyida maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvdan so‘ng, muassasa ishida jiddiy qoidabuzarliklar aniqlangach qabul qilindi.
Fevral oyi oxirida internetda ota-onalarning bolalarga nisbatan zo‘ravonlik haqidagi shikoyatlari aks etgan video paydo bo‘lgandan so‘ng, vazirlik bolalar bog‘chasini litsenziyasidan mahrum qilishni talab qilib sudga ariza yubordi. Shundan so‘ng, 19-mart kuni sud 2019-yilda muassasaga berilgan MT-1104 litsenziyasini bekor qilishga qaror qildi.
Keyinchalik bolalar bog‘chasi rahbariyati qaror ustidan shikoyat qildi. Biroq, 23-aprel kuni apellyatsiya shikoyati rad etildi, sud hay’ati birinchi instansiya sudining qarorini o‘z kuchida qoldirdi.