“Tashabbusli byudjet” jarayonini o‘tkazish bo‘yicha amaldagi tartibga tegishli o‘zgartirishlar kiritildi
Oliy Majlis Senati kengashining 2025-yil 13-yanvardagi qaroriga asosan “Tashabbusli byudjet” jarayonini o‘tkazish bo‘yicha amaldagi tartibga o‘zgartirishlar kiritilgan. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi xabar qildi.
Xabarga ko‘ra, endilikda, o‘z-o‘zini moliyalashtirish tizimiga o‘tgan OTMlarga 2025-yilning 1-mavsumidan boshlab “Tashabbusli byudjet” jarayonlarida ishtirok etishiga ruxsat berilmaydi.
Shuningdek, “Tashabbusli byudjet” doirasida tashkilotlar tomonidan barcha turdagi avtomobillar, jamoat xavfsizligini ta’minlashga oid jihozlar (radar, jamoat joylaridagi kuzatuv kameralari, svetofor), rahbar xodimlar uchun mebel jihozlarini xarid qilish taqiqlanadi.
Maktabgacha va maktab ta’limi hamda Sog‘liqni saqlash vazirliklari 10 kun muddatda “Tashabbusli byudjet” doirasida xarid qilinishi ruxsat etilgan tovarlarning aniq tavsiflarini aks ettirgan holda qayta shakllantirilgan jihozlar reyestrini Iqtisodiyot va moliya vazirligiga taqdim etilishi lozim.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan hamkorlikda byudjet tashkiloti xodimlarini majburiy ovoz berishga jalb etish holatlarini oldini olish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etadi hamda har mavsum yakuniga ko‘ra Senatga axborot kiritib boradi.
Har yili tuman va shahar byudjetidan 10 tadan kam bo‘lmagan, ko‘pi bilan 30 ta loyiha uchun yetarli mablag‘ ajratilishi belgilandi. Bunda 10 tadan ortiq loyiha uchun mablag‘lar tuman yoki shahar aholisining tegishli hududdagi ulushidan kelib chiqib taqsimlanishi belgilandi.