Telefonlarni bepul stantsiyalarda quvvatlantirmaslik aytildi
“Oʻzkomnazorat” inspeksiyasi mobil telefonlarni quvvatlantirish uchun bepul quvvatlash stansiyalaridan foydalanmaslikka chaqirdi.
“Sayohat qilishni rejalashtiryapsizmi? Shubhasiz, sizda mobil telefon yoki boshqa koʻchma qurilma bor va bir nuqtada uni qayta quvvatlashingiz kerak boʻladi. Batareyangiz oʻchib qolgan boʻlsa, shuni yodda tutingki, elektron qurilmangizni aeroportlar va mehmonxonalar qabulxonasidagi bepul USB port bilan quvvatlash stansiyalarida qayta quvvatlash teskari natija berishi mumkin”, – deyiladi inspeksiya xabarida.
Kiberxavfsizlik boʻyicha ekspertlarning ogohlantirishicha, tajovuzkorlar quvvat olayotgan paytda elektron qurilmalarga zararli dasturlarni ommaviy USB zaryadlash stansiyalariga yuklashlari mumkin. Buzilgan USB port orqali oʻrnatilgan zararli dastur qurilmani qulflashi yoki shaxsiy maʼlumotlar va parollarni bevosita tajovuzkorga eksport qilishi mumkin. Jinoyatchilar keyinchalik bu maʼlumotlardan onlayn hisoblarga kirish uchun foydalanishlari yoki uni boshqa hujumchilarga sotishlari mumkin.
Qayd etilishicha, baʼzi hollarda jinoyatchilar quvvatlash stansiyalariga ulangan kabellarni ataylab tashlab ketishadi. Hatto, infeksiyalangan kabellar reklama sovgʻasi sifatida berilgani haqida xabarlar bor.
Shuningdek, mutaxassislar qurbon boʻlmaslikka yordam beradigan baʼzi maslahatlarni keltirib oʻtgan:
• ommaviy USB quvvatlash stansiyasidan foydalanmang. Buning oʻrniga AC rozetkasidan foydalaning;
• sayohatda avtomobil quvvatlovchi qurilmalari va USB kabellaringizni oling;
• oʻzingiz bilan portativ quvvatlovchi yoki tashqi batareyani olib yuring;
• ishonchli yetkazib beruvchidan quvvat olayotganda maʼlumotlarni joʻnatish yoki qabul qilishdan saqlaydigan faqat quvvatlovchi kabeldan foydalanishni oʻylab koʻring;
• agar siz qurilmangizni USB portiga ulasangiz va sizga “Maʼlumotlarni almashish” yoki “Faqat quvvatlash”ni tanlash taklif qilinsa, har doim “Faqat quvvatlash”ni tanlang.