Temu O‘zbekistonda bloklanishi mumkin
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi elektron tijorat boshqarmasi boshlig‘i Xitoyning Temu marketpleysi O‘zbekiston hududida bloklanishi mumkinligini ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, 2025-yilning 1-iyulidan O‘zbekistonda xalqaro platformalar uchun yangi qoidalar, jumladan, xabardor qilish tartibi va elektron tijorat subyektlarining maxsus reyestri joriy etiladi. Asosiy talab — mamlakatda faoliyatni qonuniylashtirish va rezident yuridik shaxsni ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘lib, u 2024-yilning 28-dekabridan kuchga kirgan.
Shuningdek, agentlik ularning qonuniy biznes huquqlari va manfaatlarini himoya qilishni ta’minlashga, O‘zbekiston bozoriga rasman kirishda yordam ko‘rsatishga tayyor ekani ta’kidlangan. Lekin Temu’dan bunga qiziqish bildirilmagan. Shu bois agar shartlar bajarilmasa, ularning faoliyati to‘xtatilishi, hatto blokirovka qilinishi mumkin.
Ushbu mobil ilova o‘tgan yil oxiridan beri O‘zbekistondagi eng ommabop ilovalar biri hisoblanadi. Hozirda Xitoy marketpleysi App Store’da ikkinchi o‘rinni egallasa, Google Play’da esa yetakchilik qiladi.