Texnik qoidalarga amal qilmagan brigada ishdan olindi
“O‘zenergoinspeksiya” Samarqand viloyat hududiy boshqarmasi tomonidan energetika obyektlarida ta’mirlash ishlari olib borilayotgan brigadalarning inson hayoti uchun xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lgan holatlar o‘rganilgan.
Xususan, Kattaqo‘rg‘on tumani “Qoradaryo” MFYda joylashgan aholi xonadonlarini elektr ta’minoti bilan ta’minlovchi 10 kV havo tarmog‘idagi 780-son transformator punktida ta’mirlash ishlarini olib borayotgan brigada xodimlar tarkibini to‘liq qilmasdan, tashkiliy va texnik tadbirlar bajarmasdan, xavfsizlik texnikasi talablariga rioya qilmagan holda ishlayotganligi aniqlangan.
Bu haqda Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi axborot xizmati xabar berdi.
Mazkur holat yuzasidan brigada ishdan chetlashtirilgan hamda xavfsizlik chora-tadbirlari to‘liq bajarilishi yuzasidan ko‘rsatmalar berilib, uning bajarilishi nazoratga olingan.