Texnikumlarda sirtqi ta’lim yo‘nalishidagi talabalar onlayn tarzda o‘qishadi
Oʻzbekiston hukumati tegishli qarori bilan oʻrta va oʻrta maxsus, kasb-hunar taʼlimi muassasalarida sirtqi va kechki taʼlimni tashkil etish tartibini belgiladi.
Universitetga kirish uchun quyidagi hujjatlarni topshirish kerak:
sirtqi va kechki ta’lim shakllari uchun – umumiy o‘rta ta’lim (11-sinf), boshlang‘ich kasb-hunar ta’limi, o‘rta maxsus ta’lim, kasb-hunar kollejini tamomlaganligi to‘g‘risidagi hujjatlar;
bir xil kasb yoki mutaxassislik bo‘yicha ikkinchi va keyingi malaka(lar)ni olish uchun sirtqi va kechki ta’lim uchun - tegishli kasb yoki mutaxassislik bo‘yicha kasb-hunar ta’limi to‘g‘risidagi hujjat.
Shuningdek, oʻquv semestrining oxirigacha sirtqi ta’lim mustaqil, shu jumladan masofaviy taʼlim shaklida amalga oshiriladi.
Kechki mashg‘ulotlar kunduzgi smenadan keyin o‘tkaziladigan auditoriya mashg‘ulotlari shaklida, shuningdek, talabalarni asosiy ish joyidan to‘xtatmasdan o‘z-o‘zini tayyorlash shaklida amalga oshiriladi.
Kechki ta’lim shaklidagi mashg‘ulotlar, kunduzgi ta’limdan farqli o‘laroq, odatda haftada 4-5 kun o‘tkaziladi va haftalik o‘quv yukining hajmi 20 soatdan oshmaydi.
Sirtqi boʻlim talabalari oʻquv sessiyasi va bitiruv imtihonlarini topshirish va dissertatsiyani himoya qilish uchun ish joyida haq toʻlanadigan kamida 30 kalendar kun qoʻshimcha taʼtil olish huquqiga ega.
Ushbu tartib Adliya vazirligining yuridik texnikumlariga taalluqli emas.