“TikTok” AQSh milliy xavfsizligiga tahdid – Oq uy
AQSh prezidenti Jo Bayden ma’muriyati Xitoyning “TikTok” ijtimoiy tarmog'ini milliy xavfsizlik muammosi deb hisoblaydi. Bu haqda Oq uy matbuot kotibi Karine Jan-Pyer ma’lum qildi.
Uning soʻzlariga koʻra, maʼmuriyat ilovaning ishi amerikaliklardan maʼlumotlar yigʻish va milliy xavfsizlikka potensial xavf tugʻdirishga bogʻliqligidan xavotirda.
Jan-Pyer Oq uy Kongressni tahdidga javob berish uchun harakat qilishga chaqirganini ta’kidladi va Oq uyda “TikTok” ishlatilmasligini qo‘shimcha qildi.
Eslatib o‘tamiz, “TikTok” Xitoyning “ByteDance” kompaniyasiga tegishli. AQSh mansabdor shaxslariga ish qurilmalaridan foydalanishni taqiqlash 2023-yil uchun hukumat tomonidan moliyalashtiriladigan qonun loyihasining bir qismidir. Oq uy Amerikaning “TikTok” biznesini sotishga intilmoqda. Ma’muriy direktor idorasi AQSh kongressmenlari, shuningdek, Kongress Vakillar palatasi xodimlari “TikTok” ilovasini Palata nazorati ostidagi barcha qurilmalardan olib tashlashi kerakligini aytgan.