To‘qayev Mirziyoyev tomonidan Qoraqalpog‘istonda ko‘rilgan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatladi
Prezident matbuot xizmatining xabar berishicha, O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Qozog‘iston prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan Qoraqalpog‘istonda qonunga zid xatti-harakatlarga chek qo‘yish, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha ko‘rilgan qat’iy chora-tadbirlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatladi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, shu jumladan sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, logistika, mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berish sohalarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish nuqtayi nazaridan ko‘p tomonlama va mintaqaviy hamkorlik yuzasidan ham fikr almashildi.
O‘tgan hafta Bishkek shahrida o‘tgan O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston hukumat delegatsiyalarining Qambarota GES-1 qurilishi loyihasi bo‘yicha uch tomonlama muzokaralarining natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.