Toshkent aeroportida yangi yuk terminali ochildi
Toshkent aeroportida yiliga 120 000 tonnagacha yuk tashish imkoniyatiga ega bo‘lgan yangi yuk terminali foydalanishga topshirildi. 5,2 gektar maydonni o‘z ichiga olgan majmua zamonaviy uch qavatli ma’muriyat binosini, turli toifadagi yuklarni saqlash uchun keng omborni va avtomobillar va yuk mashinalari uchun mo‘ljallangan qulay to‘xtash joyini o‘z ichiga oladi.
Yangi terminalning saqlash joylari 8500 kvadrat metrni tashkil etadi, shundan 500 kvadrat metr ma’lum bir harorat rejimini saqlashni talab qiladigan tovarlar uchun mo‘ljallangan muzlatkich va muzlatkichlar uchun ajratilgan. Xususan, o‘simliklar, tirik hayvonlar, qimmatbaho yuklar, oziq-ovqat va dori-darmonlarni saqlash uchun ixtisoslashtirilgan zonalar jihozlangan. Ushbu xonalarning barchasi avtomatik rejimda optimal harorat rejimini saqlashga imkon beradigan termal sensorlar bilan jihozlangan.
Uzbekistan Airports Cargo ma’lumotlariga ko‘ra, yangi terminalni qurish zarurati 1994-yildan 2000-yilgacha qurilgan sobiq yuk kompleksining eskirgan infratuzilmasi tufayli yuzaga kelgan. Natijada aeroport ixtiyorida umumiy maydoni taxminan 3 gektar bo‘lgan 20 ga yaqin kichik va o‘rta ombor va ma’muriy xonalar qoldi. Ularning o‘tkazish qobiliyati yiliga atigi 30 000 tonnani tashkil etgan bo‘lsa, 2024-yilda qayta ishlangan yuk va pochta hajmi allaqachon 80 000 tonnaga yetgan. Bundan tashqari, yuk tashish ma’muriyati va ijarachilar uchun binolarni yangilash talab qilindi. Shu munosabat bilan infratuzilmani modernizatsiya qilish to‘g‘risida qaror qabul qilindi va bugundan boshlab yangi terminalda ishlashga bosqichma-bosqich o‘tish boshlandi.
Yuklarni qayta ishlash samaradorligi va tezligini oshirish maqsadida terminal dunyodagi yetakchi ishlab chiqaruvchilarning zamonaviy uskunalari bilan jihozlangan.