Toshkent shahrida 12 ta zilzila o‘chog‘i aniqlandi
Toshkent shahrida kelajakda har xil magnitudada namoyon bo‘lishi mumkin bo‘lgan 12 ta zilzila o‘chog‘i aniqlandi. Bu haqda fanlar Akademiyasi seysmologiya instituti direktori Vohitxon Ismoilov jurnalistlar uchun matbuot anjumani chog‘ida ma’lum qildi.
“Toshkent taxminan 20 million yil oldin tektonik nosozlik yuz bergan fleksur-yorilish zonasida joylashgan. Ushbu tuzilma shakllanishda davom etmoqda. Yangi tanaffuslar mavjud bo‘lib, ular bugungi kunda zilzilalar bilan namoyon bo‘lmoqda. Biz shahar hududida yangi silkinishlarning eng ehtimoliy o‘choqlarini aniqladik. Ulardan 12 tasi mavjud”, – dedi Ismoilov.
Shaharning Shimoliy va shimoli-g‘arbiy qismlari – Uchtepa, Yunusobod, Chilonzor, qisman Shayxontohur va Mirzo Ulug‘bek tumanlari eng zaif deb topildi.
Qadimgi tektonik jarayonlar natijasida hosil bo‘lgan Bo‘zsuv, Bo‘rijar, Salar va Qoraqamish kanallari hududlarida zaiflashgan zonalar qayd etilgan. Chirchiq vodiysi kamroq seysmik faol deb hisoblandi.
Ushbu ma’lumotlarga asoslanib, seysmologlar mumkin bo‘lgan zilzilalar oqibatlarini bashorat qilish uchun simulyatsiya modelini ishlab chiqmoqdalar. Ismoilovning so‘zlariga ko‘ra, loyiha ustida ish yakunlanmoqda va uning taqdimoti 2025-yil dekabrga rejalashtirilgan.
Uning ta’kidlashicha, yangi ko‘p qavatli binolarning aksariyati zamonaviy standartlarni hisobga olgan holda ishlab chiqilgan va zilzilalariga bardosh bera oladi. Biroq, individual tuzilmalar, ayniqsa eski g‘ishtli uylar xavf ostida qolmoqda.
Tadqiqot natijalari qurilish vazirligi, favqulodda vaziyatlar vazirligi va boshqa idoralarga yangi obyektlarni loyihalash va fuqaro muhofazasi rejalarini ishlab chiqishda seysmik xavflarni aniqroq hisobga olish imkonini beradi.