Toshkent xalqaro aeroportida avtomatlashtirilgan avtoturargoh ishga tushirildi
Toshkent xalqaro aeroportining jo‘nab ketish terminali oldida O‘zbekistonda ilk bor 333 ta avtomobilga mo‘ljallangan va to‘liq avtomatlashtirilgan avtoturargoh ishga tushirildi. Qayd etilishicha, bu inson aralashuvisiz ishlaydigan birinchi avtoturargoh hisoblanadi.
Avtoturargoh tizimi avtomobillarning davlat raqamlarini mustaqil ravishda eslab qoladi hamda kirish-chiqish va to‘lovlarni qabul qilish imkonini beradi. Haydovchilarga to‘xtash joyi uchun to‘lov amalga oshirishning ikki usuli taklif etiladi. Avtomashina raqamini avtomatik identifikasiyalangan taqdirda, to‘xtash joyi uchun to‘lov maxsus avtoturargoh hisoblagichi orqali naqd pulda yoki QR kod yordamida amalga oshirilishi mumkin. To‘lovni amalga oshirish uchun mashina raqami terminalga kiritiladi, shundan so‘ng to‘lov miqdori parkometr displeyida paydo bo‘ladi. Agar mashinaning raqamini avtomatik ravishda aniqlash imkoni bo‘lmasa, avtoturargohga kirishda o‘rnatilgan terminaldan maxsus chiptani olib, chiqishda ushbu chipta yordamida to‘lov amalga oshirish lozim.
Mas’ullarning ta’kidlashicha, “Uzbekistan Airports” avtoturargohlarini rekonstruksiya qilish doirasida “K2” kompaniyasidan Yaponiyaning “Amano” brendidagi avtoturargoh uskunalari xarid qilingan va o‘rnatilgan. To‘liq integratsiyalashgan tizim butun jarayonni – kirish, chiqish va to‘lovni avtomatlashtirish imkonini beradi. O‘zbekistonda bugungi kunda bunday yechimlar, ayniqsa, to‘lovdan so‘ng mijozga avtomatik ravishda qaytim beradigan tizimlar hozirda yo‘q. Hozirda tizim test rejimida ishlamoqda. Shu bilan birga, avtomobil raqamlarining qo‘shimcha shablonlarini qo‘shish, to‘lov usullarini to‘ldirish bo‘yicha ba’zi texnik nyuanslar yakunlanmoqda, shuningdek, avtomobil haydovchilarini yangi texnologiyalarga o‘rgatish ustida ham ish olib borilmoqda.
Ayni paytda barcha yangi va eski banknotalar, qaytimni olish imkoniyati bilan, to‘lovga qabul qilinadi. Shu bilan birga, “Payme” to‘lov tizimi yordamida QR kod orqali to‘lovni amalga oshirish mumkin. Yaqin vaqt ichida boshqa to‘lov tizimlari, shuningdek, “Visa”, “Mastercard”, “Humo” va “UzCard” bank kartalari orqali to‘lovlar amalga oshirish imkoniyati paydo bo‘ladi. Shuningdek, mobil ilova bilan avtoturargohning integrasiyalashuvi ham yakunlanmoqda, bu esa avtomobildan chiqmasdan to‘lovni amalga oshirish imkonini beradi.
"Inson omilisiz ishlaydigan avtomatlashtirilgan avtoturargohning ishga tushirilishi nafaqat qulaylik va yangi texnologiyaalr, bugungi kunda ularsiz hech qanday soha rivojlana olmaydi, balki korrupsiya va poraxo‘rlikdan xalos bo‘lish imkonini beruvchi muhim qadamdir. Tizimning ikki kunlik ishlashi natijasida olingan ma’lumotlarga ko‘ra, haydovchilarning 99 foizi avtoturargoh uchun naqd pulda to‘lov amalga oshiradi, bu esa mablag‘larning noqonuniy chiqib ketish imkoniyati kattaligidan dalolat beradi. Avtomatlashtirish korrupsiya faktini butunlay istisno qiladi - terminal bilan "kelishib" bo‘lmaydi va u daromadlarni yashirmaydi. To‘liq moliyaviy shaffoflik”, – dedi “Uzbekistan Airports” boshqaruvi raisi Ra’no Jo‘rayeva.