Toshkentda 5 oy ichida 29 kishi YTH qurboni bo‘lgan
Kecha, 14-iyun kuni Toshkent shahar IIBB boshlig‘i, general-mayor Aziz Toshpo‘latov raisligida IIBB YHXB tomonidan 2024-yilning 6 oyi davomida amalga oshirilgan ishlar hamda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarning muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh boshqarma boshlig‘i YHXB zamonaviy texnika va avtomashinalar bilan ta’minlangani, xodimlarning malakasi hamda xizmat samaradorligini oshirish borasidagi sa’y-harakatlariga qaramay, poytaxt yo‘llarida yo‘l-transport hodisasini oldini olish borasidagi ishlarda kamchiliklarga yo‘l qo‘yilayotganini ta’kidladi.
Xususan, joriy yilning 5 oyi davomida Toshkent shahrida 393 ta yo‘l-transport hodisasi qayd etilgan bo‘lib, ularda 29 nafar fuqaro halok bo‘lgan, 364 nafar fuqaro turli darajadagi tan jarohatlari olishgan. YTHning 240 tasi piyodalar ishtirokida sodir etilgan. YTHning sabablari tahlili qilinganda, haydovchilar tomonidan yo‘l harakati qoidalarga rioya qilmasligi, piyodalarning belgilanmagan joylardan yo‘lni kesib o‘tishi natijasida sodir etilganligi 99 foiz holatlarda qayd etilgan.
Poytaxt IIBB boshlig‘i YTHni oldini olish maqsadida har bir avariya o‘choqlarini tahlil qilish, tahlil asosida zaruriy chora-tadbirlarni belgilash, haydovchilar va piyodalar o‘rtasida yo‘l harakati qoidalariga rioya etish bo‘yicha profilaktik targ‘ibot choralarini yanada kuchaytirish kerakligini ta’kidladi.