Toshkentda attraksionlar va kafelarsiz ekologik park barpo etiladi
Joriy yilning bahorida ochiladigan Toshkentning birinchi Oxygen parkida 300 ta daraxt ekildi. Parkning asosiy xususiyatlaridan biri attraksionlar va ovqatlanish punktlarining to‘liq yo‘qligi hisoblanadi. Ushbu park shahar aholisi tabiatdan bahramand bo‘lishlari uchun tinch, yashil dam olish maskaniga aylanadi.
Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov park iqlimga moslashgan mahalliy o‘simliklardan foydalangan holda Yevropa va Yaponiya namunalarida yaratilganini ta’kidladi.
Bu yerda noyob atirgul bog‘i, tabiiy ko‘l, qushlar uchun uyalar paydo bo‘ladi. Yo‘llar tosh bilan qoplangan, o‘rindiqlar esa quritilgan yog‘ochdan yasalgan. Parkka kirish bepul bo‘ladi va axlat qutilari hududning tozaligini buzmaslik uchun faqat kirish joyiga o‘rnatiladi.
Oxygen parkda jami 1200 dan ortiq daraxt va 23 mingta buta ekish rejalashtirilgan. O‘simliklarni sug‘orish uchun sun’iy hovuz va quyosh energiyasi bilan ishlaydigan yer osti qudug‘i yaratiladi.