Toshkentda avtobus saloni chiroqlari o‘chirilib, yo‘lovchilardan naqd pul talab qilindi
2025-yilning 13-mart kuni Telegram ijtimoiy tarmog‘ida “Toshshahartransxizmat” AJning “2-Avtobus saroyi” filiali tasarrufidagi, Yutong rusumli, davlat raqami 01|472 ALA, saroy raqami 766-bo‘lgan 72-sonli yo‘nalishda harakatlanuvchi avtobus haydovchisi hamda sohaga begona bo‘lgan fuqaro tomonidan, shu kuni kech soat 19:50 larda yo‘nalishda harakatlanish davomida avtobus salonining chiroqlarini o‘chirgan holda yo‘lovchilardan yo‘l haqi uchun naqd pul talab qilganligi holati haqida post joylashtirilgan.
Mazkur holat yuzasidan “Toshshahartransxizmat” AJ quyidagilarni ma’lum qildi:
Postda keltirilgan holat 2025-yilning 14-mart kuni, “Toshshahartransxizmat” AJning “2-Avtobus saroyi” filiali mas’ul xodimlari tomonidan avtobus saloniga o‘rnatilgan videokuzatuv moslamalari tekshirilganda yuqorida keltirilgan holat haqiqatda sodir bo‘lganligi ma’lum bo‘lgan.
Shu kuni holat yuzasidan “2-Avtobus saroyi” filiali direktori J.L.Mannopov, filial mas’ul xodimlari, filial tasarrufidagi yo‘nalish haydovchilari hamda 72-sonli yo‘nalish haydovchisi J.X. bilan birgalikda tezkor tanqidiy yig‘ilish o‘tkazilib, yig‘ilishda haydovchi J.X.ning sodir etgan qoidabuzarligi muhokama qilingan va korxona ichki tartib intizomini o‘ta qo‘pol ravishda buzganligi uchun haydovchi J.X. bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilingan.
Shuningdek, mazkur holat bo‘yicha haydovchi J.X.ning sodir etgan qoidabuzarligiga huquqiy baho olish maqsadida, hujjatlar to‘plami huquq-tartibot organlariga taqdim etilgan.
“Toshkent shahar hokimining 2024-yil 13-dekabr kunidagi “Toshkent shahridagi jamoat transporti tizimida yo‘lkira haqini to‘lashda elektron to‘lov tizimidan foydalanishni rag‘batlantiruvchi tariflarni joriy etish to‘g‘risidagi” 918-14-0-Q/24-sonli qaroriga asosan, 2025-yil 1-yanvardan boshlab Toshkent shahar avtobuslari salonida naqd pul qabul qilish amaliyoti to‘xtatilgan. Avtobusdan foydalanganda yo‘l haqini elektron to‘lov turlaridan foydalangan holda amalga oshirishingiz mumkin!”, – deyiladi “Toshshahartransxizmat” AJ axborot xizmati xabarida.