Toshkentda fuqaroni 42 ming AQSh dollariga chuv tushirgan firibgar ushlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Mirobod tuman boʻlimi tomonidan DXX bilan hamkorlikda tezkor tadbirda oʻtkazildi.
Unda muqaddam firibgarlik jinoyati uchun sudlangan Gʻ.E. fuqaro G.G.ning ishonchiga kirib, goʻyoki unga yuqori lavozimlarda ishlovchi tanishlari yordamida bank muassasasidan imtiyozli kredit olib berishi hamda Chilonzor tumanidagi savdo kompleksi yonidan 6 sotix yer maydoni olib berishi evaziga 22 000 AQSh dollarini firibgarlik yoʻli bilan qoʻlga kiritib, yer maydoni hujjatlarini rasmiylashtirish evaziga yana 600 mln soʻm berishini aytib, shundan 20 000 AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Maʼlum qilinishicha, mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 28, 211-moddasi (pora berish) bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari oʻtkazilmoqda.