Toshkentda katta miqdordagi yaroqlilik muddati o‘tgan mahsulotlarning sotuvga chiqishi oldi olindi
Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va sifati kafolatlanmagan mahsulotlarning savdoga chiqarilishining oldini olish maqsadida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda Alkogol va tamaki bozorini tartibga solish inspeksiyasi vakillari bilan hamkorlikda tezkor tadbir o‘tkazildi.
Xususan, Toshkent shahrida spirtli va salqin ichimliklar savdosi bilan shug‘ullanuvchi 2 ta xususiy korxonaning Yashnobod tumanida joylashgan omborida katta qismining yaroqlilik muddati o‘tgan, umumiy qiymati 429 mln. 629 ming so‘mlik 79.172 dona salqin ichimliklar hamda 134 mln. 845 ming so‘mlik 3.374 dona spirtli ichimliklar saqlanayotganligi aniqlangan.
Shuningdek, omborda kirim hujjatlariga ega bo‘lmagan, qiymati 1 mlrd. 187 mln. so‘mlik, mahalliy va xorijdan keltirilgan 25.746 dona turli xil spirtli ichimliklar mavjudligi ham aniqlangan.
Tekshiruv davomida salqin ichimliklarning asosiy qismining yaroqlilik muddati maxsus suyuqlik yordamida o‘zgartirilib, sotuvga chiqarish uchun tayyorlab qo‘yilganligi ma’lum bo‘lgan.
O‘z navbatida, yaroqlilik muddati o‘tgan va kirim hujjatlariga ega bo‘lmagan ichimliklar sifatini tekshirish yuzasidan ekspertiza tayinlangan.
Hozirda tergovga qadar tekshiruv tadbirlari amalga oshirilmoqda.