Toshkentda yashirin jinoiy guruh a’zolari ushlandi
Toshkent shahrida terrorchilik tashkilotining bir guruh a’zolari qo‘lga olindi. Bu haqda poytaxt IIBB axborot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, 20-may kuni huquqni muhofaza qiluvchi idoralar hamkorligida “Tavhid va jihod katibasi” nomli terrorchilik tashkilotining 8 nafar yashirin a’zosi ushlangan. Ular Toshkent shahri hududida jamoaviy yig‘inlar o‘tkazib, kelgusida Suriya davlati hududida faoliyat yuritayotgan terrorchilik tashkilotlari safiga borib qo‘shilishni rejalashtirgan.
Shuningdek, ular terrorchilik tashkiloti yetakchilari bilan internet tarmog‘i va turli ijtimoiy messenjerlar orqali aloqa o‘rnatib, ularning ko‘rsatmalari asosida aholi orasida tashkilot g‘oyalarini targ‘ib qilish va tashkilot safini kengaytirish bilan shug‘ullanib kelgan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan Toshkent shahar IIBB huzuridagi Tergov boshqarmasi tomonidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumon qilinuvchilarga nisbatan qamoq tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan. Tergov harakatlari davom etmoqda.