Umra tadbirini tashkillashtirishda kamchilikka yo‘l qo‘ygan 6 ta turoperator ro‘yxati e’lon qilindi
Turizm qo‘mitasi umra ziyoratiga borishda maxsus litsenziyaga ega bo‘lmagan turoperatorlar xizmatidan foydalanmaslik bilan ogohlantirdi.
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-avgustdagi 345-sonli qaroriga muvofiq, 1-noyabrdan boshlab fuqarolarga umra tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazishga oid xizmatlarni ko‘rsatish faqat mahalliy turoperatorlar tomonidan amalga oshirilmoqda.
“Umra ziyoratiga borishda qarorda keltirilgan talablardan kelib chiqqan holda maxsus litsenziyaga ega bo‘lmagan turoperatorlar xizmatidan foydalinishda ogoh bo‘lishni va keyinchalik turli xil ko‘ngilsiz holatlarga tushib qolmaslik uchun litsenziyaga ega bo‘lgan turoperatorlar bilan hamkorlikda ishlashni tavsiya etamiz”, – deyiladi xabarda.
Litsenziyaga ega bo‘lmay umra tadbirlarini tashkil etish bilan shug‘ullanayotgan 23 ta tadbirkorlik subyektlariga kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha muddatlar belgilanib, ko‘rsatmalar berilgan.
Belgilangan muddatlarda kamchiliklarni bartaraf etmagan:
· “Orzu Travel” MChJ;
· “Lastochka-Planeta” MChJ;
· “Premier Wanderlust” MChJ;
· “Bobissalam-Travel” MChJ;
· “Muslim-Tour MT” MChJ;
· “Delta Smart Project” MChJlarning “chiqish turizmi” faoliyati bilan shug‘ullanishga asos bo‘lgan litsenziyalari Toshkent shahar Turizm boshqarmasining qarorlari bilan amaldagi qonunchilikka asosan 10 kun muddatga to‘xtatilgan.
O‘zbekiston fuqarolari uchun haj kvotasi
2023-yilda O‘zbekiston fuqarolari uchun umumiy haj kvotasi 15 ming nafar etib belgilandi. Bu yilgi haj mavsumi uchun kvota 12 mingdan 15 ming nafarga oshirilgani qayd etildi. Keyingi yillarda mamlakatdan haj safariga boruvchilar sonini bosqichma-bosqich oshirib borish rejalashtirilgan. Har bir ziyoratchiga to‘lov miqdori jamoatchilik kengashi qaroriga asosan 68 million 760 ming so‘m etib belgilangan edi.