UNICEF vakili Suriyada zilziladan keyingi epidemiya xavfidan ogohlantirdi
UNICEF Suriyada epidemiya xavfi haqida ogohlantirdi.
Tashkilotning Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika bo‘yicha mintaqaviy vakolatxonasi vakili Ammar Ammar Suriya xalqi birinchi navbatda ichimlik suvi va oziq-ovqatga muhtojligi hamda zilziladan so‘ng mamlakatda epidemiya rivojlanishidan xavotirda ekanini ma’lum qildi.
“Agar hozir chora ko‘rmasak, millionlab odamlarga ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan epidemiyadan qo‘rqishimizga to‘g‘ri keladi”, – dedi janob Ammar “Al-Jazira” telekanaliga bergan intervyusida.
Qayd etish mumkin, 6 fevralga o‘tar kechasi bir nechta kuchli zilzilalar sodir bo‘lib, magnitudasi 7,8 ballga yetdi. Hozirda Turkiyada 20 000 dan ortiq, Suriyada 3 000 dan ortiq odam halok bo‘lgan.
BMT Bosh kotibi vakili Stefan Dyujarrik avvalroq Suriyadagi vaziyatni halokatli deb atagan edi. Suriya prezidenti Bashar al-Assad esa Gʻarb davlatlarini vaziyatni siyosiylashtirganlikda aybladi.