“Vaqf” xayriya jamoat fondi rahbariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan
Taftish komissiyasi O‘zbekiston musulmonlari idorasining 2021-2024-yillardagi moliyaviy faoliyatini batafsil tekshirib, mazkur jarayonlar amaldagi qonunchilikka muvofiq ekani to‘g‘risida O‘zbekiston musulmonlari idorasi Oliy Hay’atiga hisobot bergan. Ta’kidlanishicha, hozirda “Vaqf” xayriya jamoat fondi rahbariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Qayd etilishicha, ushbu jinoyat ishi fond rahbariga nisbatan uning mazkur vazifaga kirishishdan oldingi faoliyati bilan bog‘liq ekan. Olib borilgan tergov jarayonlarida ham Fond mablag‘larini noo‘rin sarflash va o‘zlashtirish holatlari o‘z tasdig‘ini topmagan.
Fond o‘z faoliyatini qonunchilik hujjatlari va Vasiylik kengashi qarorlari asosida olib boradi. Mazkur Kengash fond faoliyatining dinimiz talablari va qonunchilik hujjatlariga muvofiqligini muntazam nazorat qilib boradi.