Voyaga yetmaganlarga nisbatan jinsiy jinoyatlar uchun jazo choralari kuchaytirilmoqda
Senatning yigirma birinchi yalpi majlisida senatorlar tomonidan “Bola huquqlarining kafolatlarini taʼminlash tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonunini muhokama qilindi.
Unda keltirilishicha, jinoyat qonunchiligida voyaga yetmaganlarga nisbatan insonparvarlikni kuchaytirish maqsadida jinoiy javobgarlikka tortish yoshini oʻn uch yoshdan oʻn toʻrt yosh etib belgilanmoqda.
Voyaga yetmaganlarning jinsiy erkinligiga qarshi jinoyatlar, shu jumladan bolalarga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar uchun belgilangan jazo choralari kuchaytirilmoqda.
Shuningdek, voyaga yetmagan jabrlanuvchi yoki guvohni soʻroq qilish muddatlari aniq belgilanib, jinoyat-protsessual qonunchilikda voyaga yetmagan jabrlanuvchi, guvoh, gumon qilinuvchi yoki ayblanuvchini soʻroq qilishda psixolog ishtirok etishini taʼminlash nazarda tutilmoqda.
Taʼkidlanishicha, Qonunning qabul qilinishi natijasida mamlakatimizda voyaga yetmaganlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini samarali himoya qilinishiga erishiladi hamda milliy qonunchilikni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish imkonini yaratiladi.
Maʼlum qilinishicha, Qonun senatorlar tomonidan maʼqullangan.