Xitoy kompaniyasi Toshkentga 200 ta yangi elektrobus yetkazib beradi
“Toshshahartransxizmat” matbuot xizmati xabar berishicha, Yutong Bus (Xitoy) Toshkent uchun quvvatlovchi stansiyalari bo‘lgan 200 ta elektr avtobusni yetkazib berish bo‘yicha tanlov g‘olibi bo‘ldi. Tanlovda uchta Xitoy kompaniyasi ishtirok etdi: BYD Auto Industry, Yutong Bus va Zhongtong Bus Holding.
“Yutong Bus g‘olib deb topildi, chunki u to‘liq mos keladigan yechimlarni taklif qildi”, - deyiladi xabarda. Yutong Bus delegatsiyasining Xitoy kompaniyasining xalqaro marketing bo‘yicha vitse-prezidenti Syu Pan boshchiligidagi Toshkentga tashrifi chog‘ida O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Maxkamov bilan muzokaralar o‘tkazdi.
“Toshshahartransxizmat” ta’kidlaganidek, tomonlar hamkorlikni rivojlantirish, jamoat transportini ekologik toza turlarga o‘tkazish va avtobuslarga xizmat ko‘rsatishni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar. Shuningdek, poytaxt uchun yana 1000 ta avtobus sotib olish bo‘yicha istiqbolli loyiha muhokama qilindi.
Bundan tashqari, xususiy tadbirkorlar tomonidan elektr avtobuslarini sotib olish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish bilan bog‘liq jihatlar ko‘rib chiqildi.