Xitoyda O‘zbekistonning maxsus omborlari ochildi
Shimoli-g‘arbiy Xitoyda joylashgan Gansu provinsiyasining ma’muriy markazi Lanchjou xalqaro quruqlik portida Toshkentning xorijdagi omborlari ochildi. Foydali hajmi 9 ming kub metr bo‘lgan yangi omborlar O‘zbekistondan Xitoyga eksport qilinadigan tovarlarni saralash funksiyasini bajaradi.
Xabarda keltirilishicha, xorijda omborlar tashkil etilishi hisobiga tovarlarni xaridorlarga yetkazib berish muddati 30 kundan uch yoki to‘rt kungacha qisqartirilishi mumkin.
Gansu Toshkentda oktyabr oyila ish boshlagan. Mutaxassislarning fikricha, yangi model “xalqaro yuk poyezdlari va xorijdagi omborlar” transchegaraviy yuk tashish barqarorligini oshiradi.
“Bir kamar, bir yo‘l” tashabbusi boshlanganidan beri Gansu va O‘zbekiston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar tobora yaqinlashib bormoqda. Gansu qishloq xo‘jaligi va qo‘shimcha mahsulotlar, uning mexanik jihozlari va o‘zbek paxta iplari o‘zaro savdoning asosiy tovarlari hisoblanadi.
Shuningdek, 2020-yil iyun oyida Gansu shahridan Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston aralash xalqaro yuk tashish yo‘nalishidagi birinchi poyezd jo‘nab ketgan edi.