Xususiy OTMlardagi ayrim talabalarga kontrakt pullari to‘lab beriladi
Yoshlar daftariga kiritilgan xususiy oliygoh talabalarining 17 million so‘mgacha bo‘lgan to‘lov-kontrakt pullari to‘lab beriladi.
Vazirlar Mahkamasining 312-sonli qarori 35-bandi va mazkur nizomning 8-ilovasiga ko‘ra, quyidagi toifalar uchun to‘lov-kontrakt pullari to‘lanadi:
– Temir daftarga kiritilgan oila farzandi;
– Ayollar daftariga kiritilgan ayollar farzandi;
– Ijtimoiy himoya yagona reyestri ATga kiritilgan oilaning professional yoki OTMda ta’lim olayotgan farzandi;
– Mehribonlik uyi yoki Bolalar shaharchasida tarbiyalangan o‘quvchi-talaba;
– Ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan, vasiylikka olingan kam ta’minlangan o‘quvchi-talaba;
– Oila a’zolarining kamida bittasi I guruh yoki har ikkisi II guruh nogironligi bo‘lgan kam ta’minlangan oilaning professional yoki OTMda ta’lim olayotgan farzandi;
– Nogironligi yoki salomatligida nuqsoni bo‘lgan o‘quvchi-talaba;
– Oilasi kam ta’minlangan talaba.
Respublikamizdagi professional ta’lim tashkilotlarida ta’lim olayotgan, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida faoliyat olib borayotgan davlat, nodavlat oliy ta’lim tashkilotlari va xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarining filiallarida: Bakalavriatning kunduzgi, sirtqi va kechki shaklida;
Magistraturaning kunduzgi yo‘nalishida ta’lim olayotgan talablarga to‘lov-kontrakt asosida o‘qish bo‘yicha yillik xarajatlarining bir qismi to‘lab beriladi.
Ushbu xarajatlarni to‘lab berish yoshlar yetakchisining ijobiy tavsiyasi asosida to‘lov-kontraktining 50 foizigacha, biroq BHM ning 50 baravari (17 000 000 so‘m)dan oshmagan miqdorda amalga oshiriladi.
Quyidagi toifalarga esa to‘lov-kontrakt xarajatlarining bir qismini qoplab berish nazarda tutilmagan:
– Ikkinchi va undan keyingi mutaxassislik;
– Qo‘shma ta’lim dasturlari;
– Tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida ta’lim olayotgan talabalar.