Yangi namunadagi 50 ming so‘mlik banknot dizaynida texnik xatolik aniqlandi
Mutaxassislar bilan qayta o‘rganish natijasida haqiqatan ham namunadagi tasvir va uning nomlanishida texnik xatolik mavjudligi ma’lum bo‘lgan.
O‘zbekistonda joriy yilning 22-dekabridan boshlab yangi ko‘rinishdagi nominal qiymati 50 ming va 100 ming so‘m bo‘lgan banknot shaklida pul belgilarini muomalaga chiqarilishi ma’lum qilingandi. Markaziy bank yangi namunadagi 50 ming so‘mlik banknot dizaynida texnik xatolik aniqlangani haqida xabar berdi.
Qayd etilishicha, 50 ming so‘mlik banknot namunasining old tomonida “Al-Hakim at-Termiziy” maqbarasi tasviri tushirilgani, ammo maqbara nomi “Abu Iso at-Termiziy” deb yozilgani bildirilgan.
Shu sababli Markaziy bank yangi dizayndagi 50 000 so‘mlik banknotlar muomalaga chiqarilishidan oldin uning namunasida aniqlangan texnik xatolik bartaraf etilishini hamda maqbaraning nomi to‘g‘ri qayd etilishini ta’kidlagan.