Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyoga sun’iy yo‘ldosh internetini rivojlantirishda yordam beradi
Toshkentda Yevropa Ittifoqi bilan Markaziy Osiyo uchun sun’iy yo‘ldosh Internet loyihasi bo‘yicha bitim imzolandi. Bu haqda Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi xabar berdi.
Loyiha Markaziy Osiyo mamlakatlarining chekka hududlari aholisini Internet bilan ta’minlashga qaratilgan.
Shuningdek, mintaqada raqamli infratuzilmani modernizatsiya qilishga qaratilgan “Markaziy Osiyo uchun aloqa” dasturi bo‘yicha bitim imzolandi.
“Raqamli aloqaga sarmoya kiritish orqali biz bo‘shliqlarni bartaraf etamiz, imkoniyatlar yaratamiz va Markaziy Osiyoga raqamli iqtisodiyotning afzalliklaridan foydalanish imkoniyatini taqdim etamiz”, - dedi xalqaro hamkorlik bo‘yicha Yevropa komissari Jozef Sikela hujjatlarni imzolashga izoh berdi.
Ikkala loyiha ham Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladi. Hujjatlar Global Gateway strategiyasining bir qismi sifatida imzolangan. Dastur raqamli infratuzilma va toza energiyani rivojlantirishga qaratilgan.