Yo‘l harakati qoidalarini muntazam buzuvchilarga nisbatan jinoiy javobgarlik kuchaytiriladi
2021-yil 29-noyabrdagi Prezident Farmoniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi jamoat xavfsizligi konsepsiyasi tasdiqlandi.
Mazkur konsepsiyaga ko‘ra, jumladan:
– 2022–2023-yillarda tuman ichki ishlar organlari tarkibidagi konvoy bo‘linmalari bosqichma-bosqich viloyat ichki ishlar organlarining bevosita bo‘ysunuviga o‘tkazilib, yagona boshqaruv tizimi asosida tumanlararo xizmat o‘tash tamoyiliga muvofiq qayta tashkil etiladi;
– 2022-yil 1-martgacha kamida bittadan tumanlararo patrul-post xizmati bo'linmalari tashkil etiladi;
– 2022-yil 1-maygacha ichki ishlar organlari konvoy faoliyatiga konvoy ostidagi shaxslarni elektron brasletlar orqali nazorat qilish tizimi joriy etiladi;
– 2024-yil 1-sentyabrdan Toshkent shahar ichki ishlar organlari, 2025-yil 1-sentyabrdan qolgan hududiy ichki ishlar organlari profilaktika katta inspektori lavozimlariga faqat oliy yuridik maʼlumotga ega xodimlar tayinlanadi;
Shuningdek, farmon bilan 2022–2025-yillarda O‘zbekistonda jamoat xavfsizligini taʼminlash tizimini rivojlantirish strategiyasi tasdiqlandi.
Strategiyaga ko‘ra, jamoat xavfsizligini taʼminlash sohasida, jumladan, quyidagilarni amalga oshirish nazarda tutilgan:
– yo‘l harakati qoidalarini muntazam qasddan buzuvchilarga transportni boshqarish huquqidan uzoq muddatga mahrum qilishga oid jinoiy javobgarlik kiritiladi;
– har 5 ta mahalla uchun bitta mahalla huquq-tartibot maskani namunaviy loyiha asosida tashkil etiladi;
– “Jinoyat o‘choqlari” bo‘lgan hududlarda tungi vaqtda ichki ishlar organlari va Milliy gvardiya bo‘linmalaridan iborat avtopatrul, otliq va piyoda patrullarning uzluksiz faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.