“Zangiota shifoxonasiga murojaat qilayotgan 90-95 foiz bemorlarda o‘pka zararlanishi kuzatilmayapti” – Anvar Husanov
O‘tgan ikki yil davomida koronavirus infeksiyasining turli shtammlari bilan yuzlashdik. Xususan, kasallikning “delta” va “britancha” mutatsiyalari bemorlarda ancha og‘ir kechgan bo‘lsa, uning yangi turi aksincha biroz yengil o‘tyapti, deyiladi SSV xabarida.
Zangiota 1-son yuqumli kasalliklar shifoxonasi direktori Anvar Husanov shu haqdagi fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
– Ayni paytda muassasamizda koronavirusga chalingan 1300 nafardan ziyod bemor davolanmoqda,  — deydi shifokor. – Afsuski, so‘nggi kunlarda aholi orasida kasallanish holatlari ko‘p kuzatilayotgani bois, 5 yanvardan shifoxonaga murojaat qilayotgan bemorlar soni ham keskin oshdi.
Hozirda muassasamizga o‘rtacha kuniga 300-400 nafar bemor murojaat qilib, shundan 200-300 nafari gospitalizatsiya qilinyapti. Vaholanki, yanvar oyining to‘rtinchi sanasiga qadar kuniga 65-70 ta murojaat bo‘lib, shundan 70 foiz bemor davolanishga yotqizilgan.
Bugungi kunda muassasamizga murojaat qilayotganlarning aksariyati yengil darajadagi bemorlarni tashkil qilmoqda. Ularda kasallik asosan:
- isitma;
- bo‘g‘imlarda og‘riq;
- bosh og‘rig‘i;
- holsizlik kabi oddiy respirator belgilar bilangina namoyon bo‘lyapti.
Qolaversa, 5-yanvardan boshlab shifoxonaga kelayotgan 90-95 foiz bemorda saturatsiyaning pasayishi va o‘pkaning zararlanishi kuzatilmayapti. Virusning jiddiy asoratlar bilan kechishi nisbatan kam. O‘pkada zararlanish deyarli kuzatilmayapti.
Davolanish muddati esa qisqarib, o‘rtacha 5 kunni tashkil qilmoqda. Eng muhimi, og‘ir ahvoldagi bemorlarni davolashda ishlatiladigan virusga qarshi remdesivir va boshqa dori vositalariga bo‘lgan ehtiyoj kamaydi.
Natijada bugungi kunda 190 o‘ringa mo‘ljallangan jonlantirish bo‘limida davolanayotgan bemorlar soni sezilarli darajada qisqardi. Vaholanki, “delta” shtammi avj olgan o‘tgan yil yoz oylarida reanimatsion bo‘limlarda bemorlar soni ancha ko‘p edi.
Shunday ekan, yurtdoshlarimizdan ortiqcha sarosimaga berilmasliklarini, zarurat bo‘lmaganda yuqumli kasalliklarni davolash muassasalariga bormasliklarini, agar o‘zlarida kasallik belgilarini sezsa, darhol oilaviy shifokor punktlari va oilaviy poliklinikalarga, poytaxtimiz aholisi esa Toshkent shahrining 12 ta tumanida tashkil etilgan maxsus poliklinikalarga murojaat qilishlarini so‘raymiz. Eng muhimi, bevosita koronavirusga chalingan bemorlarni davolayotgan amaliyotchi shifokor sifatida barchani kasallikka qarshi emlanishga, agar vaksina olgan bo‘lsa, buster dozalarini olishga chaqirib qolaman, – deydi shifokor