O‘zbekistonda 4 ta quyosh fotoelektr stansiyalari ishga tushiriladi
Prezident tomonidan respublikaning 4 ta viloyatida quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha qarorlari imzolandi. Ushbu qarorlarga asosan 2023-yil yakuniga qadar umumiy quvvati 1 096,6 MVt bo‘lgan 4 ta quyosh fotoelektr stansiyalari ishga tushiriladi. Bu haqida Energetika vazirligi Matbuot xizmati xabar berdi.
Birinchi qaror. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2022-yil 14-yanvarda “Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida quvvati 456,6 MVt bo‘lgan fotoelektr stansiyasi qurilishini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori imzolandi.
2023-yilning dekabr oyiga qadar Surxondaryo viloyatining Sherobod tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan quvvati 456,6 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Ikkinchi qaror. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2022-yil 14-yanvarda “Jizzax viloyati Gʻallaorol tumanida quvvati 220 MVt bo‘lgan fotoelektr stansiyasi qurilishini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori imzolandi.
2023-yil oktyabr oyiga qadar Jizzax viloyatining Gʻallaorol tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan quvvati 220 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Uchinchi qaror. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2022-yil 14 yanvarda “Samarqand viloyati Kattaqo‘rg‘on tumanida quvvati 220 MVt bo‘lgan fotoelektr stansiyasi qurilishini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori imzolandi.
2023-yil oktyabr oyiga qadar Samarqand viloyatining Kattaqo‘rg‘on tumanida BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan quvvati 220 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
To‘rtinchi qaror. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2022-yil 14-yanvardagi “Navoiy viloyati Nurota tumanida quvvati 200 MVt bo‘lgan fotoelektr stansiyasini qurish” investitsiya loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori imzolandi.
2023-yilning noyabr oyiga qadar Navoiy viloyatining Nurota tumanida Niderlandiyaning “Phanes Energy Holding III B.V.” kompaniyasi tomonidan quvvati 200 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.