2024 йил Ўзбекистонда қурилишни рағбатлантириш учун 17 триллион сўм ипотека кредити ажратилган
2024 йил давомида 100 мингдан зиёд хонадонга эга 2 минг 44 та кўп қаватли уй барпо этилган. Жон бошига уй-жой ҳажми 19 квадрат метрдан ошди (2020 йилда 16 квадрат метр бўлган).
Умуман, 2024 йили Ўзбекистонда 21,4 миллион квадрат метр турар жой ва 19,1 миллион квадрат метр нотурар объектлар, жами 40,5 миллион квадрат метр бино-иншоот қурилган.
Ўтган йилда қурилган 100 минг хонадон ҳисобига пудратчилар, бошқарув ва сервис, қурилиш материаллари, транспорт каби соҳаларда 350 минг одам иш билан таъминланган. Мебель, электротехника, тўқимачилик, қурилиш материаллари соҳаларида қўшимча 11 триллион сўмлик бозор пайдо бўлган.
Қурилишни рағбатлантириш учун 2024 йилда 17 триллион сўм ипотека кредити ажратилиб, қурувчи ва девелоперларга айланма учун жами 3 триллион сўм маблағ берилган.
Шу боисдан Шавкат Мирзиёев ҳокимлар уй-жой қурилишига фақат ижтимоий ёки қурилиш масаласи деб эмас, балки ҳудудини иқтисодий ривожланишида асосий “драйвер” сифатида қараши зарурлигини таъкидлаган.