Антарктидадаги “Қиёмат музлиги” кутилганидан тезроқ эриб бормоқда
Буюк Британия ва АҚШнинг “Thwaites” музликлари бўйича халқаро ҳамкорлигидан бири бўлган МЕЛТ олимлари умумий эриш кутилганидан секинроқ бўлса-да, ёриқлардаги парчаланиш жараёни тезлашганини аниқладилар. Тадқиқот натижалари “Nature” журналида чоп этилди.
Бошқача айтганда, Ердаги энг хавфли музликлардан бири массасини асосан ташқаридан эмас, балки ичкаридан йўқотмоқда. Ушбу ҳодиса ёриқларда тўпланган тузлар туфайли содир бўлади. Кутилмаган кашфиёт олимларни хавотирга солмоқда, чунки бу “қиёмат музлиги” деб аталадиган улкан музларнинг йўқ қилиш жараёнини сезиларли даражада тезлаштиради.
Янги маълумотлар замонавий “Иcефин” роботи туфайли қўлга киритилди, унинг ёрдамида тадқиқотчилар музликларга 607 метр чуқурликка кириб, унинг тубини, шунингдек, ёриқларни ўрганишди.
Тахминан 120 километр кенгликдаги “Tueyts” музлиги Ердаги энг катта ва Ғарбий Антарктидадаги энг мўрт музликлардан биридир. Буюк Британия ҳудуди билан таққосланадиган катталигидан ташқари, у тез ҳаракатланиши билан ҳам машҳур. Тахминларга кўра, унинг тўлиқ йўқ бўлиб кетиши дунё океанлари даражасини тахминан 0,61 метрга оширади ва бу кейинчалик денгиз сатҳининг уч метргача кўтарилишига олиб келиши мумкин.
Антарктида муз қатлами Ернинг иккита қутбли муз майдонидан биридир. У материк ҳудудининг қарийб 98 фоизини эгаллайди ва Ердаги энг катта муз тўплами ҳисобланади. Унинг майдони 14 миллион квадрат километр, ҳажми эса 26,5 миллион кубометр. Антарктида муз қатлами Ердаги барча тоза сувнинг тахминан 61 фоизини ўз ичига олади. Шарқий Антарктида муз қатламининг эртўласи континентал жинслардан ташкил топган бўлса, Ғарбий ҳудуддаги музлар денгиз сатҳига 2500 метрдан кўпроқ “шўмғиган”.