Байден "Абрамс" танклари Украинага келаси ҳафта етказиб берилишини эълон қилди
Американинг биринчи “Абрамс” танклари келаси ҳафта Украинага етиб келади. Бу ҳақда АҚШ президенти Жо Байден Оқ уйда Володимир Зеленский билан ўтган музокаралар давомида айтиб ўтди.
“Кейинги ҳафтада Американинг биринчи “Абрамс” танклари Украинага етказилади”, – деди давлат раҳбари.
Қўшма Штатлар Киевга 31 та “Абрамс” жанговар бўлинмаларини етказиб беришга ваъда берди. ОАВ хабарларига кўра, биринчи партияга ўнта танк киради. Шунингдек, сентябрь ойи бошида Пентагон Украинага тугатилган уран снарядлари ўтказилишини эълон қилди. Департамент улар “Абрамс” танклари юборилган вақтгача етказилишини эълон қилди.
Москва Ғарб давлатларини Украинага қурол-яроғ етказиб бериш ва молиялаштириш ҳеч нарсани ўзгартирмаслиги ва фақат можарони узайтириши ҳақида бир неча бор огоҳлантирган. Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров таъкидлашича, Қўшма Штатлар ва НАТО бу қарама-қаршиликда нафақат қурол-яроғ етказиб бериш, балки кадрлар тайёрлаш орқали ҳам бевосита иштирок этмоқда.