Британия Ўзбекистон олий таълим тизимида янги лойиҳа амалга ошириши мумкин
Ўзбекистон элчихонасида Британиянинг “Integrated Qualifications Framework” компанияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда “Дунё” хабар берди.
Маълум бўлишича, Британия томони Ўзбекистон таълим тизимида олиб борилаётган ислоҳотлар, касб-ҳунар таълими сифатини янада ошириш, уни олий таълим билан интеграция қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар билан таништирилган.
“IQF вакиллари Британия таълим тизимининг 8 та даражаси тўғрисида батафсил маълумот берган. Қайд этилишича, мактаб битирувчилари учун Левел 2 (ГCСЕ) ва Левел 3 (А левел) даражалари сертификатларини “Pearson” ва “Cambridge” каби дунёда тан олинган ташкилотларнинг касбий ўқув дастурларида таҳсил олиш орқали қўлга киритиш имконияти мавжуд.
Учрашув якунида “Integrated Qualifications Framework” компанияси вакилларининг янги лойиҳаларни амалга оширишни йўлга қўшиш мақсадида шу йилнинг 12-14 март кунлари Ўзбекистонга амалий сафарини ташкил бўйича келишиб олинган.