“Hello Tashkent” каналининг администраторлари қўлга олинди
ИИВ Тезкор-қидирув департаменти Киберхавфсизлик маркази томонидан Telegram’да “Hello Tashkent, salam Tashkent” номли канал ва гуруҳларни ташкил этиб, уларга фуқароларнинг шаъни ва қадр-қимматини камситувчи видео тасвирларни жойлаштириб келган гуруҳ аниқланиб, қўлга олинди.
Мазкур гуруҳ ва канал бошқарувчилари жойланган тасвирларни ўчириш эвазига товламачилик йўли билан фуқаролардан пул талаб қилиб келган. Улар Telegram’даги очиқ гуруҳларга асосан қиз ва аёлларнинг фото ҳамда видеоларини жойлаб, қизиқувчиларни web-чатга таклиф қилган. Унга аъзо бўлиш эса 100 минг сўмдан 500 минг сўмгача этиб белгиланган.
Олиб борилган техник ва тезкор қидирув ишлари натижасида ушбу фаолият билан шуғулланиб келган гуруҳ қўлга олинди. ИИВ Тергов департаменти томонидан Жиноят кодексининг 165-моддаси (товламачилик) 2-қисми “в” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчиларга нисбатан қамоққа олиш тарзида эҳтиёт чораси қўлланилган.
“Hello Tashkent, salam Tashkent” гуруҳ ва каналларидан жабрланган фуқаролар 102 қисқа рақами ёки +998 (99) 117-60-87 рақамлари орқали хабар беришлари сўралади.