Қорақалпоғистонги тартибсизликларда қатнашганликда гумонланган 500 дан ортиқ фуқаро ҳибсга олинди
Жорий йилнинг 12 июл кунлари Қорақалпоғистонда содир бўлган намойишларда иштирок этганликда гумонланган 516 киши қўлга олинди. Бу ҳақида Миллий гвардия Ахборот хизмати раҳбари Даврон Жуманазаровнинг Фавқулодда ҳолат даврида Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудининг комендатураси томонидан амалга оширилаётган ишлар юзасидан берган видеобаёнотида маълум қилинди.
1–2 июл кунлари тартибсизликларда қатнашгани учун воқеа жойларида ушланган 516 нафар фуқаро Ишчи ишлар бошқармасига топширилди. Улар билан суриштирув ишлари олиб бориляпти. Суриштирув ишлари натижасида айримларга маъмурий чоралар қўлланилгандан сўнг қўйиб юборилмоқда”, деди МГ вакили.
Таъкидланишича, фармон билан фавқулодда ҳолат эълон қилинганидан сўнг, 3 июлдан 4 июлга ўтар кечаси комендантлик тартибини бузгани ва кўчаларда бемақсад юргани учун 110 нафар фуқаро ушланиб, ички ишлар идораларига топширилган. 12 та автотранспорт воситалари жарима майдонига жойлаштирилган.
Нукус шаҳрида патруллик хизмати давомида комендантлик соатига риоя қилмаган 58 нафар шахслар ушланган. Шундан 28 нафар шахсларга Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 204-моддаси – Фавқулодда ҳолат тартибининг талабларини бузиш бўйича маъмурий баённомалар расмийлаштирилган. Қолганлар билан профилактика суҳбатлари ўтказилиб, 07:00 дан кейин қўйиб юборилган.