Самарқандда ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси бўлиб ўтади
2025 йил Самарқандда ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси бўлиб ўтади. Ушбу тадбирга тайёргарлик доирасида Ўзбекистон маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси делегацияси ЮНЕСКОнинг Париждаги штаб-квартирасида бир қатор учрашувлар ўтказди.
Ушбу лойиҳа ЮНЕСКОнинг гендер тенглиги масалалари бўйича директори Бегоня Ласагабастернинг Ўзбекистон вакиллари — маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси раиси Гаяне Умерова ва ЮНЕСКО ҳузуридаги мамлакатнинг доимий вакили Камол Мухтаров билан учрашувида муҳокама қилинди.
Учрашувда маданият, санъат ва рақамли технологиялар соҳасидаги аёлларни қўллаб-қувватлашга қаратилган “Ўзбекистон-2030” стратегияси ташаббуслари ҳам тақдим этилди. Аёлларнинг ижодий соҳаларда етакчилигини ривожлантиришга, аёлларнинг рақамли муҳитда иштирок этишига ва уларнинг маданий соҳадаги касбий ўсишига алоҳида эътибор қаратилди.