Саудия Арабистонидан 19 нафар ўзбекистонлик ватанга қайтарилди
“Шу йилнинг 12-14 март кунлари 19 нафар Ўзбекистон фуқаролари, жумладан Саудия Арабистони ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан илгари ҳибсга олинган аёллар юртимизга қайтарилди”, – деб хабар қилмоқда “Дунё” АА.
Ўзбекистон элчихонаси томонидан Саудия Арабистонининг ваколатли органлари билан олиб борилган музокаралар натижасида барча ҳибсга олинганлар ўз оиласи бағрига қайтишга муваффақ бўлган.
Ўзбекистон фуқаролари Саудия Арабистонига туристик визалар билан борган, бироқ зарур рухсатномаларни олмасдан ишга жойлашиш мақсадида мамлакатда қолган. Ҳибсга олинганлар орасида 20 ёшга тўлмаган фуқаролар ҳам бор. Улардан баъзилари қариндошларига хабар бермасдан саёҳатга чиққанлиги оилаларида ташвиш ва фаол қидирувга сабаб бўлган.
“Хорижга чиқишни режалаштираётган барча фуқароларимизга қабул қилувчи давлат қонунчилигини олдиндан ўрганишни, маҳаллий анъана ва меъёрларни ҳурмат қилишни, шунингдек, қонуний бўлиш ва ишга жойлашиш учун барча зарур ҳужжатларни тайёрлашни қатъий сўраймиз. Бундан ташқари, турли вазиятларда мулоқот қилиш учун мезбон давлат тилининг асосларини ўрганиш тавсия қиламиз. Саудия Арабистонида қийин вазиятларга дуч келсангиз Ар-Риёд шаҳридаги элчихона ёки Жиддадаги Бош консулхонага мурожаат қилишингиз мумкин”, – дейилган Ўзбекистон элчихонаси мурожаатида.